Organizátori veria, že trinástka bude šťastným číslom pre Angelus Fest

Zdieľať

Prvý ročník Angelus Festu sa uskutočnil v júni 2021 a odvtedy sa organizátorom podarilo v Banskej Bystrici, Zvolene, Brezne a Žiari nad Hronom zorganizovať ďalších jedenásť benefičných koncertov pod hlavičkou Angelus. Už o pár týždňov, 1. júna 2024, sa uskutoční angelusácky benefičný koncert s poradovým číslom trinásť. Organizátori veria, že to bude šťastná trinástka.

Po prvých troch ročníkoch open air festivalu, ktoré sa uskutočnili na banskobystrickom amfiteátri, dochádza k zmene miesta konania festivalu – na Deň detí sa fanúšikovia tvrdej muziky zídu v záhrade Vily Dominika Skuteckého. Nový areál prináša svoje výhody (blízkosť autobusovej a železničnej stanice), ale aj obmedzenia (vyššie náklady na podujatie, festival bude musieť končiť o 22:00).

„Našou základnou filozofiou je vyzbierať na vstupnom podstatne viac peňazí na dobročinné účely v porovnaní s nákladmi na podujatie. Na menších koncertoch sa nám bežne darí dostať sa minimálne na dvojnásobok, v niektorých prípadoch aj oveľa vyššie. Na posledných dvoch letných Angelus Festoch sme vyzbierali sumy na úrovni 1,6-násobku nákladov, veríme, že sa nám to podarí aj tento rok. Vďaka dotáciám a grantom od našich partnerov máme všetky náklady vykryté a pokúsime sa pre fanúšikov pripraviť fest na takej úrovni, aby boli spokojní aspoň tak ako v minulých rokoch na amfiku“, povedal jeden z organizátorov Vlado Lauko a doplnil, že náklady na tento ročník sa vyšplhali už k sume 4000€.

Headlinermi festivalu budú zahraničné kapely JUODVARNIS (dark metal, Litva) a SIX DEGREES OF SEPARATION (soul metal, Česko), ale aj domáci matadori ABSTRACT (instrumental metal).

Juodvarnis je litovská darkmetalová kapela, ktorej príbeh sa začal písať v roku 2011. Má na konte tri štúdiové albumy a vo svojej hudbe spája rôzne vplyvy – od melódií inšpirovaných ľudovou hudbou až po ničivú temnotu black metalu. Ich jedinečný zvuk sa spája s lyrikou, ktorá odhaľuje najtemnejšiu ľudskú povahu a znepokojujúci a neustále sa meniaci svet okolo nás. Slovenskému publiku sa predstavila už niekoľkokrát, vystúpila v minulosti aj na festivale Rock pod kameňom. Do Banskej Bystrice príde Juodvarnis po sérii koncertov v susednom Poľsku a jej pozvanie na Angelus fest je stručné, ale výstižné: „Pozývame vás všetkých na Angelus Fest 2024. Urobme z neho udalosť, na ktorú sa nezabúda!“

„Kapela Six Degrees Of Separation se na scéně pohybuje od roku 1996 a v nynější sestavě od roku 2004. Na kontě má 7 řadových alb a v současné době se nachází ve víru příprav následníka alba Old Dogs z roku 2020. Během vystoupení na Angelus Festě, na který vás kapela srdečně zve, vám představí průřez většinou alb,” pozývajú fanúšikov skúsení muzikanti spoza rieky Moravy.

„S Abstract sme hrali už na prvom ročníku Angelus Festu a myšlienka tohto festivalu sa nám veľmi zapáčila. Jednoznačne treba pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú a keď sme boli oslovení hrať aj na tomto ročníku, tak sme ponuku bez váhania prijali. Na vystúpenie na Angelus Feste sa špeciálne pripravujeme, naši fanúšikovia sa môžu tešiť, pretože predstavíme ďalšie nové skladby z pripravovaného albumu a takisto aj nový pódiový vizuál. Názov nového albumu zatiaľ neprezradíme, toto sa fanúšikovia dozvedia priamo na Angelus Feste. Týmto pozývam všetkých našich fanúšikov, ako aj ľudí, ktorí chcú pomôcť dobrej veci, aby sa na Angelus Fest prišli pozrieť a vychutnali si nielen dobré kapely a muziku, ale zároveň aj pomohli dobrej veci,“ dodáva Pete „Lego“ Lengsfeld, líder banskobystrickej kapely Abstract.

Kapela EUFORY v roku 2023 zažila viacero míľnikov. Pod hlavičkou Smile Music Records vydala v poradí tretí štúdiový album s mystickým názvom Fifth Dimension, ktorý žne úspechy doma aj v zahraničí. Singel Falling Into Nowhere dostal videoklip, natočený v unikátnom kostole z 13. storočia. Naopak, titulný song Fifth Dimension kapela opatrila videoklipom, kde zaexperimentovali s umelou inteligenciou, pravdepodobne ako jedni z prvých na Slovensku. V závere roka došlo aj k obmene na poste frontmana a za mikrofón sa postavil talentovaný Marek Milo. Eufory sú nadšení, že môžu svoju tvorbu, ako aj čerstvú spevácku posilu, predstaviť aj slovenskému publiku na benefičnom festivale Angelus Fest.

„Veľmi nás teší, že máme možnosť prísť zahrať si práve na túto akciu, ktorá je organizovaná pre dobročinnú vec. Od nás ako kapely Scelleus môžu fanúšikovia čakať poriadnu nálož progresívneho metalu, o ktorý sa veľmi radi postaráme. Fanúšikovia sa iste môžu tešiť nielen na naše staršie skladby, ale aj na nové veci, na ktorých makáme. Preto určite netreba sedieť doma a prísť podporiť toto podujatie, na ktoré sa veľmi všetci tešíme a zároveň  v našom mene srdečne pozývame,“ pozývajú na koncert členovia kapely SCELLEUS.

Pestrú zostavu dopĺňajú kapely DOWN TO HELL (symfonický black metal), KAZOSTROJ (temnopank) a SEKTOR 20,0 (punk-hardcore).

Tak, ako je to pri koncertoch pod hlavičkou Angelus zvykom, organizátori venujú celé vyzbierané vstupné na dobročinné účely – tentoraz na nákup prístroja (inštrumentária pre rigídnu bronchoskopiu), slúžiaceho na diagnostiku a liečbu ochorení centrálnych dýchacích ciest pre potreby Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, granty poskytli Nadácia SPP a 365.nadácia, sponzorsky prispela firma Parapety BB SK, s.r.o. a Pivovar Urpiner.

Na júnový Angelus Fest nadviaže Angelus After Party 2024, ktorá sa uskutoční 5. júla 2024 v banskobystrickom Sova art klube a fanúšikom sa predstavia kapely GAZDASGRIND, MODERN AGE DYING, OLD TOMB a SÍRA.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←