Oplatila sa u Porta Inferi zmena? (recenzia)

Zdieľať

Len máloktorá kapela dokáže fungovať bez personálnych zmien. Azda najvýraznejšie sú tie na poste frontmana. Z tohto pohľadu to mala česká powermetalová úderka PORTA INFERI, veru, neľahké. Prvý album Another World naspieval Mira Raindl, druhý Out Of The Difference zas Norman Power a s tretím albumom prišiel znova aj nový spevák. Vybrala kapela aj na nahrávku Alive dobre?

Album otvára pieseň Dead Or Alive. Po krátkom samplovom intre naberie spád a po rýchlej gradácii vás do kresla zatlačí hutný zvuk tvrdého riffu a rýchle tempo, ktorá poslucháča očarí technickou aj melodickou prepracovanosťou inštrumentálnych pasáží. Podobne gradujú v úvode ešte aj piesne Phoenix, Digital World a Butterfly Effect.

Celkovo je Alive plný rozmanitých zvukov, ktoré sa dokonale dopĺňajú, navzájom sa nevytláčajú a nekradnú si slávu. Platí to o tvrdých energických surových, často progresívnych riffoch v Digital World, Butterfly Effect, Deeper Than Hell, gitarových vyhrávkach v Deeper Than Hell aj výrazných rôznorodých klávesových zvukoch v Be Unbroken s progresívnym rytmom, či One Life’s Enough.

Kapela sa pohrala s harmóniou, rytmom a melodikou. A to nielen v rámci albumu ako takého, ale aj v každej jednej piesni. Inštrumentálne prehľadných skladieb s jasnou melódiou ako Lost In Memories či Hunter ale nečakajte veľa. V podstate sme už vymenovali všetky okrem romantickej rockovej balady Wings Of Dreams, aká by na podobnom albume nemala chýbať. Popri čistých gitarách a viachlasnom speve vám v nej skutočne nič nezachýba a melódia sa vám zaryje hlboko do pamäte.

V hojnejšom počte sa môžete tešiť z progresívnych rytmov v takmer všetkých zvyšných skladbách, z napätej atmosféry v Deeper Than Hell, ťažkého tempa v Blacksmith, divokého hudobného podkladu v Phoenix či dokonca orientálnych harmónii vo Flight 103. Čerešničkou na torte sú skvelé gitarové sóla, za ktoré spomeniem to najvydarenejšie v Lost In Memoreis.

O inštrumentálnych kvalitách členov kapely a originalite ich tvorby sme sa už mali možnosť presvedčiť. A čo teda nový spevák Radim Korbel? Či už ide o tvrdé časti s growlom v skladbách ako Phoenix či Deeper Than Hell, alebo o melodický spev vo vydarených slohách Lost In MemoriesHunter, či o spevné, ba dokonca až hymnické refrény vo One Life’s Enough a Hunter… Vo všetkých hlasových polohách nový člen presvedčil na sto percent. Bonusom je kombinácia jeho hlasu s veľmi príjemnou farbou hlasu Karly Macíčkovej, ktorá si zahosťovala v piesni Phoenix.

V poradí tretí štúdiový album Alive vyšiel kapele Porta Inferi 26. júla 2019 a s vydaním im, podobne ako pri tom predošlom, pohlo PIN Records. Takmer hodina čistého hracieho času, ktorú dvanásť skladieb obsiahne, dokazuje, že kapela sa bez problémov zohrala aj s ďalším spevákom a je nažive viac ako kedykoľvek predtým.

Práve hlas Radima Korbela chýbal kapele Porta Inferi k dokonalosti. Predošlý album práve hlasom speváka trochu pripomínal tvorbu iných powermetalových svetových ikon. Ale vďaka Radimovi, ktorý sa do takejto kapely jednoducho narodil, vykvitla originalita Porta Inferi v plnej kráse. Ostáva dúfať, že kapela v tejto zostave spoločne pobudne ešte minimálne na niekoľko ďalších nahrávok.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←