Nezabudli Intoxicated za dvadsať rokov, ako sa hrá thrash? (recenzia)

Zdieľať

Po viac než dvoch dekádach sa na scénu vrátila americká thrashová formácia INTOXICATED. Trio z Altamonte Springs na Floride vzniklo v roku 1992 a o štyri roky neskôr vydali svoje prvé demo Drain. O ďalší rok im vyšiel dlhohrajúci debut Metal Neck a odvtedy tvorivo hibernovali. Až minulý rok, konkrétne 28. augusta 2020, vyšlo nové EP s názvom Walled. Kapela ho svojpomocne vydala online, s vinylmi v dvoch farebných prevedeniach im pomohli Seeing Red Records a náklad CD vyšiel pod štítkom slovenských Immortal Souls Productions.

Už pri pohľade na obal tohto diela (počnúc farbami cez logo až po samotný grafický výjav) si človek Walled zaškatuľkuje ako pravý oldschoolový thrash metal. A v tomto prípade môžete na príslovie nesúď knihu podľa obalu skutočne zabudnúť. Hudobne Intoxicated ponúkajú presne to, čo čakáte.

Thrash metal ma zvykol očariť hlavne svojou gitarovou dravosťou a rôznorodosťou energických riffov. A presne to čaká človeka aj pri počúvaní Walled. Ktorúkoľvek zo šiestich skladieb na EP si vyberiete, odvďačí sa vám hneď v troch ohľadoch:

1) Prehliadka vydarených gitarových riffov. Striedanie jednotlivých tém v rámci skladieb je pre fanúšika gitarovej muziky priam opojné. Odporúčam Grab The Rope či úvod Hell’s Reward, ale aj titulnú Walled. A pokiaľ si myslíte, že kapela opomenula kvalitné gitarové sólo, tak sa tiež mýlite. To v Hell’s Reward skutočne stojí za zmienku.

2) Rytmická zložka. Nápadité rytmy, nútiace človeka headbangovať aj doma v obývačke, prerýva neúprosné klincovanie. Rýchlosť si užijete hlavne v titulnej skladbe, ale aj v Hell’s Reward. O čosi rytmicky bohatšie a pútavejšie sú napríklad Stuck In Mode či Yuck.

3) Spev. Vokál je u každej kapely v každom žánri osobitnou kapitolou. A u Intoxicated je to kapitola, ktorá vás pohltí. Nasrdený vokál v niektorých miestach prerastá do growlu či screamu. Niekde si dokonca môžete všimnúť aj porovnateľne dravé vokály. V každom prípade si vás spev získa už v úvodnej Smash The Line a nedovolí vám poľaviť až do konca nahrávky.

Americkí Intoxicated dokázali, že s metalom je to ako s bicyklovaním. Keď to už raz viete, tak to nezabudnete. Ich EP Walled je comebackom ako sa patrí a neostáva nám iné, len dúfať, že sa ďalšej nahrávky z ich dielne dočkáme skôr než o dvadsať rokov.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←