Natvrdo s Makom: Však je to iba Rammstein

Zdieľať

RAMMSTEIN prišli na Slovensko, zahrali na trenčianskom letisku. Cena ich pódiovej a ohňovej šou bola približne na úrovni mestského rozpočtu na rok. Nechcem hodnotiť koncert, ale kontroverzie, ktoré túto, na pomery rockovej hudby relatívne nežnú kapelu, sprevádzajú. Napokon, v prípade RAMMSTEIN sme si už zvykli na všeličo. Ak príde deň, kedy sa „štajni” stanú nudnou kapelou, naša spoločnosť vstúpi na vyššiu metafyzickú pláň… A budú tam rovnaké zápchy, ako v Trenčíne po skončení koncertu.

Čo sa však postupom času mení, je to, ako a koho RAMMSTEIN provokujú. Dokonca mám niekedy pocit, že samotná kapela sa šokovať už ani nesnaží (plus-mínus jeden penisový kanón na koncerte). V minulosti to tak nebolo. Keď som v skorých tínedžerských rokoch zhliadol záznam koncertu Live Aus Berlin, šokovaný som bol – gumené obleky, pekelná industriálna atmosféra, sexuálne symboly, oheň. Keď neskôr uzrel svetlo sveta pornoklip Pussy, už som sa iba pobavil. No a keď kapela vydala pieseň s názvom Dicke Titten, len som kývol hlavou a povedal: „Starý dobrý RAMMSTEIN”. Následne mi niečo puklo v krku a uvedomil som si, že s kapelou starnem aj ja. Každopádne – RAMMSTEIN už pár rokov len držia líniu.

Pred vystúpením na Slovensku som mal však pocit, že mnohí ľudia pri RAMMSTEIN objavili Ameriku (…und Amerika ist wunderbar). Napríklad niektorí fanatickí veriaci sa proti trenčianskemu koncertu modlili. Nechcem haniť vieru, avšak málokedy je silnejšia než predpredaj. No a v mienkotvornom denníku vyšiel o kapele článok s titulkom: „Prečo ľudia počúvajú takú škaredú hudbu?” Musel som skontrolovať, aké máme vlastne storočie a či kapely ako CANNIBAL CORPSE alebo GWAR náhodou nezmizli z povrchu zemského, ak sú RAMMSTEIN zrazu “škaredou hudbou”. Tento článok, okrem iného, obsahoval veľmi zvláštne otázky ohľadom vzťahu kapely s fašizmom. Pričom RAMMSTEIN fašizmus nikdy nepodporovali, maximálne tak satirizovali, avšak autor zjavne až v roku 2023 objavil tzv. „shock rock”, ktorý tu je minimálne od 70. rokov. Článok vyšiel pár dní pred koncertom a na kontroverzii, ktorá ani nebola, sa treba priživiť. Alebo prosto všetci, čo spievajú po nemecky, sympatizujú s fašizmom. Na rozdiel… Napríklad od Kanyeho Westa.  

…a do toho sa objavilo seriózne obvinenie speváka Tilla Lindemanna, ktorý vybraným fanúšičkám údajne ponúkal drogy či dával drogy do pitia na afterparty po koncertoch s cieľom sexuálneho zblíženia. Len pre úplnosť, v tom čase už nemal na sebe plameňomet. Týchto svedectiev je niekoľko a je otázkou, aké budú mať dôsledky. Mne neprináleží hodnotiť ich pravdivosť (tak ako nikomu v komentároch – už vás svrbia prsty, však?), ale ide o vážne obvinenia. A čo sa stalo? Kapela vydala prázdne vyhlásenie a Till Lindemann je ticho. To už nie je shock rock, to nie je „sex, drogy a rock n’ roll”, je to niečo horšie – firemná mentalita. Budeme dúfať, že táto kauza nebude uprataná do histórie, už len z úcty a empatie voči potenciálnym obetiam násilia. 

Nie je šok ako šok. RAMMSTEIN kontroverziu produkujú, pretože na ňu reaguje zopár citlivých ľudí – viď modlitby a novinárska horlivosť. Lindemannov škandál však prekračuje medze firmy na provokáciu. Toto zhrozenie už len z toho, že by mohlo byť pravdivé, je skutočným šokom. Keď kontroverzia príde sama a je brutálne skutočná, keď sú šokovaní aj mnohí fanúšikovia, vtedy ostalo okolo RAMMSTEIN ticho. A z toho by sme možno mali byť šokovaní viac než z penisového kanónu.

Jeden komentár

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←