Natvrdo s Makom: Ďalšia zrušená akcia v zemiakovej kotline

Zdieľať

Topfest sa mal konať pri Žiline a so Scorpions, Five Finger Death Punch či unikátnym koncertom Annihilator na súpiske mal naozaj punc akcie leta. Kým teda festival nezrušili pár týždňov pred začiatkom na základe ,,nepredvídaných udalostí”. To môže znamenať všetko od náhleho úmrtia až po rozkradnutie firmy. Nechcem však riešiť dôvody, len poukázať, že tento príbeh je na Slovensku veľmi povedomý. Topfest sa stal obeťou hesla: ,,Vyzeralo to nádejne, dopadlo to ako vždy.”

O zrušených či nedôstojných akciách už som na týchto stránkach raz písal. Myslím, že po totalite a privatizačno-mafiánskych 90. rokoch sa na Slovensku ľudia veľmi aktívne odnaučili robiť veci poctivo a s dlhodobou víziou. Veď načo mať víziu? Kto je pri koryte dnes, zajtra už byť nemusí. Organizácia živých podujatí je pekelne nevyspytateľný svet, a to je na kresťanskom Slovensku dosť nepríjemné. Modli sa a pracuj? Staromódne. Rovnako často znie heslo ,,modli sa, aby ti na to neprišli”, napríklad medzi chronickými špekulantami (inak, vrátil vám už niekto peniaze za Hollywood Vampires?).  

Iste, srdciari a srdciarky tu ešte sú a niektorým značkám sa celkom darí – taký východniarsky Rock pod Kameňom má každý rok solídnu festivalovú súpisku. Nájdu sa iné, menšie akcie festivalového či lokálneho typu, ktoré určite treba podporovať, ako to ide. Takže podhubie ako-tak žije, ale v porovnaní s Českom, kde sa festivaly typu Masters Of Rock či Brutal Assault stali medzinárodnými pojmami, je Slovensko úplne maličké. Chceli by sme byť svetoví, ale vždy nám príde nejaký opitý zlý Johnny Depp a rozkope nám náš hrad z piesku. Medzitým mnoho fans sadne na vlak a ideme na festival niekam do zahraničia, kde síce nadáva na drahé pivo, ale aspoň, že sa koncert koná.

Veľmi rád by som v tomto momente ponúkol nejakú optimistickejšiu stránku veci, ale pravda je taká, že medzinárodná hudobná komercia v našej zemiakovej kotline nemá a v blízkej budúcnosti asi ani nebude mať tú najúrodnejšiu pôdu. Ruku na srdce, veta ,,idem do Žiliny na Scorpions” aj v roku 2024 znie trošku absurdne – na takéto veci prosto na Slovensku nie sme zvyknutí. Tu je to viac o trápnom rádiovom popíku a ospalom punk rocku, ktorý sa údajne nemá pliesť do politiky. Hoci, o mesiac tu zahrajú AC/DC a pri troche šťastia to bude podarená masová akcia. Očakávania budú vysoké. A nezaobídeme sa bez slovenských národných sťažností, že odtiaľ nie je vytvorený individuálny koridor až domov pre každého účastníka. Lebo to si asi zaslúži každý hrdý patriot, čo sa v mene Tatry, Matry a Fatry išiel pozrieť na (bezmála) sedemdesiatnika v školskej uniforme.

Ak objavíte, že na Slovensku sa bude konať komerčná akcia, kde zahrajú veľké, zvučné mená, ktoré si viete predstaviť na štadióne alebo letisku v Prahe, je skepsa absolútne na mieste. V tomto prípade by som viac preveroval, ako dôveroval. Môj názor je, že Slovensko ako trh ešte nedozrelo na veľké hudobné udalosti, pretože na to treba dobre namazaný stroj. Ten nemáme. Namiesto neho máme taký kľukový hriadeľ pomazaný bravčovou masťou. Ak sa však niekomu bude konzistentne dariť tento môj názor vyvracať, o to lepšie pre všetkých. Dovtedy platí, že máme mať realistické očakávania a skvelú možnosť si skromne užiť kvalitu, ktorú máme. Možno neuvidíte Scorpions na letisku, ale môžete vidieť Hammerfall, Slobodku a Dirty Shirt v sninskom autokempingu. To tiež vyzerá nádejne a dopadne to ako vždy – veľmi príjemne. Tak realisticky.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←