Máte radi Operu? (recenzia)

Zdieľať

Čo sa stane, keď taliansky gitarista a spevák, aktívne pôsobiaci v Londýne, spojí sily s českým bubeníkom? Odpoveďou je projekt OPERA, v ktorom sa Mauro Paderni a Roman Sobotka spojili ešte s gitaristom Jaroslavom Kubrom a basgitaristom Jánom Firekom. Táto formácia vydala v januári 2020 svoj rovnomenný debut, ktorý obsahuje deväť skladieb.

Opera nie je veľké koncepčné dielo a nemá nič spoločné s dobre známym hudobno-dramatickým žánrom. Je to čistokrvný rockový album. Presvedčí o tom už prvá Back For More. Hovorí sa síce, že koniec dobrý, všetko dobré, ale keď si kapela dokáže poslucháča získať už úvodnou skladbou, má podľa mňa napoly vyhraté. Energická skladba, plná melodických pasáží a heavymetalových riffov, prekvapí svojou inštrumentálnou vyšperkovanosťou. Mám rád, keď sú diela do detailov prepracované takto nenápadne. Nič poslucháča nevyruší, ale čokoľvek by ste ubrali, chýbalo by to. Pomyselnú korunu dokonalosti tejto skladbe nasadilo gitarové sólo.

Podobne sú na tom aj mnohé ďalšie skladby. Rise Again, Oblivion, Welcome To The Machine, kde zasóluje aj akustická gitara, inštrumentálna Quasars Of Laniakea, ktorá je určite najviac progresívnym kúskom celého albumu, ale aj o niečo miernejšia Brothers s chytľavým jednoliatym refrénom. Všetky z nich sú neodolateľnou spleťou energických rytmov a hardrockových riffov, s občasnými odtieňmi bluesu či metalu. Netreba zabudnúť spomenúť ani vydarené sóla či pestré viachlasy.

Jediná skladba, ktorú som dokonca dopočúval iba raz, je Victory. Napriek tomu, že pôsobí najtajomnejšie a najponurejšie z celej nahrávky, oslovila ma najmenej. Na atmosfére jej uberá predovšetkým monotónnosť. A to ako v hudbe, tak aj v speve.

Spomínané progresívne prvky sú poukrývané naprieč celým albumom. The Fifth Plane, Welcome To The Machine a pravdepodobne zo všetkých najvydarenejšia Game Over. Všetky tieto skladby mi pripomenuli formáciu Ayreon. A to aj odhliadnuc od toho, že Maurov hlas sa vo viacerých polohách farebne ponáša na spev LaBrieho, ktorý u Ayreon často hosťuje. Je to hlavne v hudobnom materiáli, ktorí snúbi dravosť hard rocku, pedantnosť progresívneho rocku a epickosť metalovej opery.   

Na záver by som ešte pochválil kombináciu Maurovej angličtiny a techniky spevu. V jeho podaní sa nestráca ani jediná hláska a všetko je dokonale zrozumiteľné. A vo všetkej úcte by som tiež podotkol, že také kvalitné a prepracované dielo, ako je Opera, by si zaslúžilo aj podstatne prepracovanejší a nápaditejší obal albumu.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←