Koncert Kataklysm a Soilwork v Bratislave priniesol množstvo prekvapení

Zdieľať

Už je to nejaký ten piatok, odkedy sa KATAKLYSM naposledy objavili v našich končinách. Aj preto sa mnohí na nich tešili. No nakoniec sa nedeľný večer 16. apríla v bratislavskom MMC vyvíjal úplne inak, než sa predpokladalo. S viacerými prekvapeniami, smutnými i príjemnými. Začneme hneď jedným z tých dobrých.

Počuli ste už niekedy o kapele HORIZON IGNITED? Pochádzajú z Fínska a hrajú melodický death metal, ktorý pri lepšom započúvaní môže miestami pripomínať Insomnium. Práve táto banda bola veľmi zaujímavým úvodom. Škoda toho, že mali pod pódiom tak málo ľudí. Napriek tomu bolo vidieť, ako si to táto šestica poriadne užila.

Vo svojom sete ponúkli zmes z oboch štúdiových albumov. Z novšieho Towards The Dying Lands odzneli napríklad End Of The Line, Servant či Beyond Your Reach. Zo staršieho to boli Leviathan alebo Equal In Death.

Setlist: End Of The Line, Equal In Death, Reveries, Guiding Light, Servant, Carry Me, Leviathan, Beyond Your Reach, Towards The Dying Lands

Podľa pôvodného plánu mali ako druhí hrať Kataklysm. Nakoniec sa prehodili so SOILWORK, ktorí prišli odprezentovať svoj aktuálny album z minulého roka Övergivenheten.

Odkedy u nás títo našľapaní Švédi boli naposledy, zoficiálnili členstvo dvom tour členom, a to basgitarostovi Rasmusovi Eherbornovi a gitaristovi Simonovi Johanssonovi (ten už v minulosti zvykol zaskakovať za Davida Anderssona, pokiaľ sa nemohol zúčastniť koncertu a po jeho smrti ho nahradil na stálo).

Soilwork predviedli prvotriednu šou, ako vlastne vždy. V rámci svojho setu odohrali mix starších i novších skladieb. Z klasík nechýbala napríklad Stålfågel, ktorou uzavreli svoje vystúpenie. Z noviniek odzneli Övergivenheten, Is It In Your Darkness či Electric Again.

Setlist: Övergivenheten, This Momentary Bliss, Stabbing The Drama, The Living Infinite I, Is It In Your Darkness, Electric Again, The Living Infinite II, Bastard Chain, Valleys Of Gloam, Harvest Spine, Death Diviner, The Ride Majestic, Arrival, Nerve, Stålfågel

Všetko krásne odsýpalo. Dav pod pódiom, ktorý bol síce poredší, ale na to, že bola nedeľa to stále nebolo zlé, sa už správne nažhavil na hlavnú hviezdu večera. Začínalo to vrieť. Keď tu zrazu… Tesne pred vytiahnutím poslednej rozbušky prišla nemilá správa. Kataklysm síce hodlali odohrať svoj set, avšak v čisto inštrumentálnej forme, pretože ich vokalista Maurizio Iacono ochorel a nebol schopný vystúpiť. Na tvárach mnohých prítomných sa okamžite objavilo sklamanie. Napriek tomu po zhasnutí svetiel začalo minimálne v predných radoch headbangovanie.

Najskôr sa zdalo, že je všetko stratené, lebo len inštrumentálna forma mnohých, žiaľ, nebrala. Ale po odohraní druhej skladby Guillotine prišlo veľké prekvapenie. Len čo skupina začala hrať Narcissist, na pódiu sa z tieňov vynorila postava v čiernej mikine s kapucňou na hlave. Chopila sa mikrofónu a… Kotol opäť zovrel, pretože Maurizio nedopustil sklamanie a lámanie čiernych sŕdc prítomných fanúšikov. O chvíľu už zhodil aj mikinu, ale boli na ňom viditeľné známky zhoršeného zdravotného stavu – poriadne sa potil, nedokázal ani dlho stáť a každú chvíľu si sadal na plošinu k bubeníkovi.

Po prvej odspievanej skladbe sa k nám prihovoril s ospravedlnením za svoju neprítomnosť na pódiu. Zároveň však dodal, že aj napriek tomu, ako veľmi sa cíti pod psa a vysokej teplote (spomínal až štyridsiatku) mu to nedalo a išiel spievať. Nedokázal nechať v štichu kapelu, no ani fanúšikov. Potom už len povedal: ,,Skúsim to, ale neviem, koľko vydržím.“

Tomuto sa jednoducho hovorí pán Spevák. Maurizio sa zachoval ako profík. Dal do svojho výkonu všetko. Ani trochu nebolo v jeho hlase cítiť prítomnosť choroby. Akurát bol žalostný pohľad na jeho doslova trápenie. Napokon vydržal tri skladby, čo spolu s príhovormi bolo zhruba 20 minút. Potom odišiel a jeho banda zvyšok setu dokončila inštrumentálne. Teda… Až na jednu skladbu, ktorú s nimi prekvapivo odspieval jeden z fanúšikov. Ten pár skladieb pred koncom napísal na mobil odkaz, ktorý otočil k jednému z gitaristov. Dočkal sa prikývnutia spolu s náznakom ochranke, aby ho pustili na pódium. A chopil sa mikrofónu tak bravúrne, že všetci zostali v šoku. Zaručene nešlo o žiadneho amatéra.

Na konci kapela poďakovala za našu podporu a sľúbili nám návrat v plnej sile.

Setlist: Push The Venom, Guillotine, Narcissist, Underneath The Scars, Where The Enemy Sleeps, Manipulator Of Souls, To Reign Again, The Killshot, Outsider, Crippled & Broken, At The Edge Of The World, As I Slither, In Shadows & Dust, The Black Sheep, Blood In Heaven

Aj napriek pár nepriaznivým okolnostiam išlo o vydarený večer, počas ktorého sme zažili množstvo zaujímavého nielen počas setu Kataklysm. Maurizio sa už snáď má lepšie a prajeme mu skoré uzdravenie. Zamrzel menej početný dav. Dá sa brať do úvahy fakt, že bola nedeľa a mnohí ráno išli do práce. No mrzela aj biednejšia spolupráca publika s kapelami. Napríklad, keď si spevák Horizon Ignited Okko Solanterä alebo neskôr aj Björn Strid zo Soilwork pýtali posunkom circle pit, absolútne nič sa nestalo.

Koncert ako celok však zanechal skvelý dojem. Mohlo to byť inak pri takom skvelom výbere kapiel?

(Prišiel nám tip od čitateľa, že fanúšik z publika, ktorý sa na chvíľu pridal ku kapele Kataklysm, bol spevák martinskej kapely Antares.)

Jeden komentár

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←