Janis Joplin by oslávila 80 rokov

Zdieľať

Prvá rocková speváčka, ktorá nebola vnímaná len ako sexsymbol, veľkňažka psychedélie, dieťa kvetov, 28. priečka v zozname najlepších spevákov všetkých čias, 46. priečka v stovke najvýznamnejších umelcov všetkých čias a členka Rock n‘ rollovej siene slávy sa narodila 19. januára 1943 v Port Arthur v Texase ako Janis Lyn Joplin.

Vyrastala s matkou Dorothy, ekonómkou na strednej škole, otcom Sethom, vývojovým inžinierom vo firme Texaco, a dvomi mladšími súrodencami – Michaelom a Laurou. Ako dieťa sa cítila osamelá, túžila po pozornosti ostatných detí, no spolužiaci v škole ju šikanovali kvôli jej vzhľadu a nadávali jej do prasiat a feťákov. Tak sa začala stretávať s partiou „vyvrhlíkov“, ktorí jej dovolili pridať sa k nim a tam sa prvýkrát stretla s bluesovými melódiami.

Bessie Smith sa stala jej celoživotným vzorom a neskôr vyhlásila, že najmä vďaka nej sa stala speváčkou. Pôvodne ju to viac ťahalo k výtvarnému umeniu, začala študovať sociológiu a neskôr umenie, ale žiadne štúdium nedokončila. Stále viac ju priťahoval hudobný svet.

Začala spievať v miestnom zbore, v roku 1962 sa pridala k triu The Waller Creek Boys. O rok neskôr sa presťahovala do San Francisca, vystupovala v rôznych kluboch a po čase nastal zlom v jej hudobnej kariére. Stala sa členkou Big Brother & The Holding Company. V roku 1967 s nimi vystupovala na festivale v Monterey, kde na ňu diváci pozerali so sánkou spadnutou až na podlahu. Nahrali album a stala sa hviezdou.

Vedomá si svojej slávy odišla z kapely a založila si svoju vlastnú – Kozmic Blues Band, s ktorou pomaly dobíjala hudobnú scénu. S nimi nahrala okrem iných aj jednu z jej najznámejších vlastných skladieb – Piece Of My Heart. A ako Carlos Santana či Jimi Hendrix ani Janis neodmietla účinkovanie na najväčšom festivale Woodstock v 1969. Na pódiu žiarila a získala si ešte väčšiu slávu. O rok neskôr sa kapela rozpadla a Janis pár mesiacov nahrávala s kapelou The Full Tilt Boogie Band. Z ich spolupráce vznikol nesmrteľný hit – Cry Baby.

Koncom júna v roku 1970 sa v kanadskom Toronte dala do pohybu smerom do Calgary vlaková súprava s dvanástimi vagónmi a oranžovo-čiernym nápisom Festival Expres. Viezla Janis Joplin, Grateful Dead, Traffic, Ten Years After a veľa ďalších. Išlo o posledný hippie trip, ktorý mal na konci tejto éry pripomenúť staré dobré časy. Počas neho sa 24 hodín denne jammovalo každý s každým, pilo, drogovalo, súložilo každý s každým… Všetko, čo k hippies patrí. Janis si tam za 5 dní užila 65 pohlavných stykov. Film Festival Expres z roku 2003 patrí k najvzácnejším rockovým dokumentom. Ide o kombináciu vtedajších filmových záberov s komentármi tých, ktorí to zažili.

V septembri 1970 začína nahrávať sólový album Pearl. Perla ju volali jej priatelia a ona tak nazývala svoje druhé ja. Doska však vyšla až po jej smrti.

Janis nepatrila medzi tú hŕstku rockových hviezd, ktoré odolávali drogám a alkoholu. To sa jej 4. októbra 1970 vo veku 27 rokov stalo osudným. Janis končila s nahrávaním albumu, bola šťastná, mala nového snúbenca, s ktorým to vyzeralo nádejne. Všetko klapalo, ako malo. Zavolala svojmu dílerovi, aby jej priniesol dávku. On sa zmienil, že jeho „ochutnávač“ je mimo mesta, preto nevie, aký je ponúkaný „matroš“ silný. Janis povedala, že to nevadí, nebude si to pichať do žily, len pod kožu.

Večer šla do svojej izby č. 105 do losangelského hotelu Landmark. Pichla si dávku a zišla do haly kúpiť si Marlborky z automatu. Nemala drobné, tak jej recepčný rozmenil. Bol to posledný človek, ktorý ju videl živú. Vrátila sa do izby, začala sa vyzliekať a padla medzi posteľ a nočný stolík mŕtva. Keď na druhý deň nedvíhala telefón a neotvárala dvere, dal ich jej manažér vyvaliť a našiel ju na zemi. Oficiálna správa hovorí o smrti príliš koncentrovaným heroínom, teda predávkovanie drogami. Ten istý deň umrelo ďalších niekoľko ľudí, ktorí kupovali heroín od toho istého dílera.

Janis nebola známa len vďaka svojmu nezameniteľnému chrapľavému hlasu, ale v 60. rokoch bola vzor pre rôzne feministické hnutia. „Ženám priniesla odvahu byť samy sebou.“ Hovorilo sa o nej aj kvôli jej sexualite. Netajila, že mala viac ako tisíc sexuálnych partnerov, mužov aj žien. Medzi nimi bol aj Jimi Hendrix či Jim Morrison.

Zaujímavosť na záver: Janis mala v záhrade metrovú plastiku penisu, ktorú volala Gabriel.

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←