Čo priniesli Orkrist po sedemnástich rokoch? (recenzia)

Zdieľať

Naša malá krajina vie ponúknuť mnoho dobrého. A to sa týka aj metalovej muziky. Kapiel je tu ozaj neúrekom. A mnohé z nich sú skutočne kvalitné. Nie je sa teda čo čudovať, že niektoré si už stihli za roky svojho pôsobenia vyslúžiť prívlastky ako ikonické či legendárne. Jednou z takýchto kapiel je bez pochýb aj ORKRIST z Bratislavy.

Ich prvotiny Reginae Mysterium (2002) a Grond (2003) sú už zberateľskými raritami. Bolo teda načase, aby po sedemnástich rokoch kapela obživla novým materiálom. Stalo sa tak vďaka albumu Artifacts Of Life, ktorý vyšiel koncom februára 2020.

Album otvára intro Carpathian Wedding, ktoré ponúka presne to, čo hovorí jeho názov. Organová téma znejúca vo veľmi pozitívnej atmosfére. Akoby ste sa ocitli uprostred veselice z ľudovej rozprávky. Tento pocit ešte podčiarkuje grafika albumu vyobrazujúca strom, krčah na vodu a vtáčika. Symboly starej rozprávky Strom, čo všetko okrášľuje, voda, čo všetko oživuje, a vtáčik, čo všetko vyjaví, pojednávajúcej o láske, závisti a krutosti.

Intro sa ladne bez zastavenia preklenie do skladby Forest’s Bride, kde poslucháča už privítajú hutné gitary, bicie a growl. Lýdiin vokál znejúci v pozadí pripomína v tomto kontexte vílu. Nečakane sa ale hudobný materiál veľmi zmení a growl sa strieda s melodickým ženským vokálom. Táto pasáž trochu evokuje ranú tvorbu Nightwishu. Ale to naozaj len okrajovo.

Orkrist sú predsa len jednou z najoriginálnejších formácii, aké tu máme. Platí to, keď sa sústredíte na stredoveké témy ako vystrihnuté z hradných nádvorí, na ktoré vás prenesú inštrumentálne Interludium I a Interludium II, ale aj Where The Knights Sleep, Undying. Platí to, aj keď si potrpíte na tajomné doommetalové prvky, zrkadliace sa v piesňach Shadowlord II či Cold Winter Leave. A platí to, aj keď si potrpíte na kvalitné heavy metalové riffy, ktoré na vás čakajú v piesňach ako Where The Knights Sleep, Undying, Eterni-Tree či Last MMIV.

V každej piesni znie dravý a mohutný growl Groma, avšak niektoré piesne vsádzajú viac na melodickosť a prím v nich spieva Lýdia. Priznám sa, že v Maid, Dragon, Brother’s Blood And Wood So Cursed som sa obával, že to nie je dobrým ťahom. Jej hlas sa mi v tejto piesni zdá akýsi nevýrazný. Akoby ochabla celková atmosféra. Ale, okrem iných, skladba Incarceration Of Innocence – Artifacts Of Life všetky pochybnosti rýchlo zahnala.

Čakanie na tretí počin formácie Orkrist už začínalo pripomínať čakanie na Godota. Ale jedenástkou nových piesní kapela rýchlo vymazala spomienky na dlhé roky ticha. Opäť svojich verných počastovali dávkou sebevlastnej kombinácie folk metalu, doom metalu a heavy metalu dochutené jemnými nuansami power metalu či melodického black metalu. Poviete si, že toľké žánre sa skombinovať azda ani nedajú. Dajú. A dokonca to znie oveľa lepšie, akoby ste si mysleli. Artifacts Of Life je toho dôkazom.

HODNOTENIE

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←