Behemoth, Testament a Gaerea smerujú do našich východných končín

Zdieľať

Letné festivaly a koncerty sú už v plnom prúde. A ponuka nie je len pre stred čí západ, žije to aj na východe. Napríklad už 23. júla sa hlavná metropola tejto časti našej krajiny otrasie v základoch v tónoch poľských satanášov BEHEMOTH, ktorí tu vystúpia v Hádzanárskej hale Slavomíra Šipoša v rámci turné O Father O Satan O Summer. Suplovať im budú nemenej výborné zostavy TESTAMENT a GAEREA.

Behemoth vznikli v roku 1991 v Gdansku. Pôvodne kapelu tvorila trojica Holocausto (Nergal), Baal a Destracto. Zo začiatku si hovorili Baphometh, ale to sa po krátkom čase zmenilo a postupne dochádzalo aj k personálnym i tvorcovským zmenám. V pôvodnom koncepte hrali black metal v jeho klasickej čistej forme, neskôr však ,,zmutovali“ na blackened death metal definovaný už albumom Satanica v roku 1999. Ten obsahoval prvky, ktoré sa pre nich stali charakteristickými, ako Infernov osobitý štýl bubnovania či niekoľkovrstvové vokály.

Posledné roky Behemoth fungujú v zostave Adam Nergal Darski (spev, gitara), Zbigniew Promiński (Inferno; bicie), Tomasz Wróblewski (Orion; basgitara), Patryk Sztyber (Seth; gitara). Na konte majú 12 štúdiových albumov (zatiaľ posledný Opvs Contra Natvram vydali v roku 2022), 10 EP a niekoľko kompilácií spolu so singlami i ďalšími počinmi.

Zaujímavosti:

  1. V roku 2007 Komisia pre ochranu pred sektami v Poľsku zostavila zoznam na zakázanie kapiel, ktoré mali údajne propagovať satanizmus a následne ho rozposlali mnohým poľským úradom. Bolo to však kritizované – hlavne zo strany metalovej komunity – s tým, že išlo o pokus obmedziť slobodu prejavu. Nakoniec im to neprešlo, takže Behemoth ani nikto ďalší nedostal zákaz fungovania v tejto krajine.
  2. Grafika na albume The Satanist obsahuje Nergalovu krv. Túto informáciu Nergal zmienil v rozhovore pre Heavy Magazine. Autorom obrazu na obale je ruský umelec Denis Forkas. Nergalova krv mu bola doručená v krabičke do Moskvy a Forkas ju následne zmiešal s farbami pri tvorbe obrazu, čo mu malo dodať viac organický feeling.
  3. Nergal študoval šesť rokov históriu na univerzite v Gdansku. Toto štúdium zahŕňalo aj rok učenia sa latinčiny. Jeho výsledkom je, že je kvalifikovaný na to, aby mohol robiť kurátora v múzeu.
  4. Prvé roky fungovania kapely Darski ešte nefungoval ako Nergal, ale Holocausto. Zároveň si vtedy ani kapela ešte nehovorila Behemoth. Prvotne sa nazývalo Baphomet.
  5. Napriek tomu, že ich druhý štúdiový album Grom z roku 1996 je unikátny tým, že obsahuje dve skladby po poľsky, poľského vydania sa dočkal až v roku 2003. AllMusic o tejto nahrávke napísali: ,,Jeden z najkontroverznejších a najrozmanitejších albumov kapely. Pútavý je hneď z niekoľkých dôvodov – nielen, že obsahuje klávesy a ženské vokály, ale zároveň poukazuje na unikátnosť Behemoth s kombináciou black, viking a thrash metalu.

O tom, že Testament patria medzi legendy thrash metalu, niet najmenších pochýb. História tejto party sa začala písať ešte v roku 1983, keď sa bratranci Eric Peterson a Derrick Ramirez rozhodli mať kapelu. Eric aj Derrick boli obaja gitaristi, tak sa k nim ešte dostali Greg Christian na post basgitaristu a Michael Ronchette ako bubeník. Za mikrofón sa postavil Derrick. A tak vznikli Legacy, prvý krok k neskoršiemu Testamentu.

Odvtedy sa však už mnoho zmenilo a aktuálne fungujú v zostave Eric Peterson (rytmická gitara), Chuck Billy (spev), Alex Skolnick (hlavná gitara), Steve Di Giorgio (basgitara), Chris Dovas (bicie). Za roky fungovania má skupina na konte 13 štúdiových albumov (zatiaľ posledný Titans Of Creation vyšiel v roku 2020), niekoľko živých albumov a kompilačiek spolu s množstvom singlov.

Zaujímavosti:

  1. Chuck Billy a Eric Peterson sú jediní členovia, ktorí robili na všetkých albumoch kapely.
  2. Počas turné Clash Of Titans, keď boli na turné s Megadeath, Slayer a Suicidal Tendencies a cestou boli aj predskokanmi kapiel ako Anthrax či Iron Maiden, sa podgurážený Chuck rozhodol dať nakladačku fľašiam s alkoholom. Prišiel vtedy k zraneniu, po čom ho následne Tom Araya zo Slayeru odviezol do nemocnice. Opití speváci však u personálu v nemocnici svojím zjavom vyvolali taký strach, že Billymu zle zašili ruku a do dnes mu tam zostala pamiatka v podobe veľmi škaredej jazvy.
  3. Počas väčšiny existencie kapely mali členovia aj bežné pracovné miesta. Chuck Billy napríklad pracoval v prepravnej spoločnosti, pokiaľ nebol na turné. ,,Vždy som bol ten typ človeka, ktorý mimo turné nechcel len sedieť doma na zadku. Musel som stále niečo robiť a našťastie som mal kamaráta, ktorý vlastní prepravnú spoločnosť, čo robila pre americkú poštu. Stal sa zo mňa bezpečnostný technik, a tak som cestoval a dával školenia o bezpečnosti všetkým vodičom nákladiakov.“
  4. Video ku skladbe Native Blood sa natáčalo v indiánskej rezervácii, kde vyrástol Chuck. Text piesne poníma o dedičstve pôvodných Američanov, ku ktorým Chuck Billy patrí a na zvýraznenie jej významu úmyselne použil miesto svojho detstva. Okrem toho si fanúšikovia za poplatok v rozmedzí od 15 do 100 dolárov mali možnosť zakúpiť časť tejto skladby, za čo dostávali certifikát podpísaný Chuckom Billym a Ericom Petersonom. Billy vtedy povedal: ,,Keď vlastníte kus našej pesničky, už niet cesty späť. Ste našou súčasťou.“
  5. Keď Alex Skolnick nahradil Derricka na poste gitaristu, mal len 15 rokov.

Posledná, najmladšia kapela dorazí do Košíc z Portugalska a bude z blackmetalovej stajne. Gaerea patrí medzi solídnych zástupcov moderného black metalu. Na scéne sa pohybuje od roku 2016, čiže krátko po vzniku ich akurát zasiahla pandémia. Ale oni povstali z jej popola a dokázali, že majú čo ponúknuť svetu metalu.

Skupina pozostáva zo štyroch členov – Diogo Mota (bicie), Guilherme Henriques (gitara, vokály), Lucas Ferrand (basgitara), Sonja Schuringa (gitara). Patria medzi maskované zostavy, pričom ich masky tak trochu pripomínajú ,,vrece“. Zatiaľ majú na konte tri štúdiové albumy a najaktuálnejší z nich je Mirage z roku 2022.

S týmto mixom poľského blackened death metalu, thrashu a black metalu nebude v Košiciach o poriadnu šou rozhodne núdza.

Comments are closed.

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←