Aký album vytvorili Black Label Society počas korony? (recenzia)

Zdieľať

Obdobie rokov 2020 a 2021 výrazne poznačili „logdany“ po celom svete, ktoré znemožnili kapelám koncertovať. Množstvo z nich sa vrhlo na tvorbu nových piesní, na ktorú mali nezvyčajne veľa času v porovnaní s minulosťou. Neočakávané voľno využila aj partia okolo sekerníka Zakka Wyldea a BLACK LABEL SOCIETY, ktorá v novembri 2021 vypustila do sveta šesťdesiat minút novej muziky s optimistickým názvom Doom Crew Inc.

Rukopis amerického gitaristu a speváka je už roky jasne definovaný jeho láskou k doom metalu Black Sabbath a južanskému rocku. Po tejto stránke nový album neprináša nič nové. Čo je ale potešujúce, piesne znejú sviežo a majú čo ponúknuť dlhoročným aj novým fanúšikom metalu.

Úvodná Set You Free síce spočiatku klame telom s akustickým úvodom, ale potom Zakk spustí riff ako hrom, zakňučí ako Ozzy a ide sa nekompromisne vpred. A tie sólička! Juj, priam lahôdkové. Black Label Society veľmi prospelo angažovanie druhého gitaristu Daria Lorina, s ktorým si Zakk podáva sóla. Chytľavé, úderné, cítim sa okamžite chytený. V podobnej línii tvrdých sabbatovských riffov, osbourneovského vokálu a virtuóznych sól idú aj Destroy & Conquer a You Made Me Wanna Live.

Krátka prestávka prichádza s baladičkou Forever And A Day, ktorá poodhalí citlivú stránku Zakka a v ktorej obnažuje svoju lásku ku country. Miestami znie ako Axl Rose, čo dodáva piesni šmrnc konca osemdesiatych rokov a akustických hitov ako Every Rose Has Its Thorn či It’s So Easy. Dosť dobré. Ale koniec oddychovania, End Of Days zase poháňajú tvrdé riffy, ktoré zľahka ovíja ako tá liana melancholická atmosféra Blue Öyster Cult. Nečakané, ale príjemné.

Položky č. 6 a 7 (Ruins a Forsaken) som si pracovne opísal ako piesne poháňané svalnatými sabbatovskými riffmi, v ktorých gitaristi sypú jedno virtuóznejšie sólo za druhým. Síce troška generické piesne, ale stále sa počúvajú vynikajúco. Potom prichádza ďalšia chvíľka poézie v podaní nežného Zakka – Love Reign Down – version 2021. Stále veľmi dobré, ale Zakk má aj lepšie kusy len na tomto albume.

Pomaly sa blížime do finále. Ďalšie tri piesne zase vzývajú ducha otcov doom metalu Black Sabbath. Nekompromisné riffy plné metalovej temnoty, Zakkov hororový vokál a parádne sóla ako z učebnice od Tonyho Iommiho. Cítiť veľkú radosť kapely z hrania, parádne sa to počúva. A sme na konci. Najlepšiu pieseň si nechali Black Label Society na záver. Ironicky pomenovaná balada Farewell Ballad je jednoducho nádherná, s citlivým bluesovým sólom na úvod. Tú krásu ťažko opísať slovami, to si treba pustiť a nechať sa uniesť.

Black Label Society koncertnú pauzu využili najlepšie ako mohli a stvorili monolit Doom Crew Inc., ktorý poteší všetkých fanúšikov Black Sabbath, Ozzyho Osbournea a, samozrejme, majstra gitaristu Zakka Wyldea. Kapela znie byť plná síl a inšpirácie. Odkaz Black Sabbath je v tých najlepších rukách.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←