Ako znie Nič? (recenzia)

Zdieľať

Pamätáte si, ako raz „niekto“ povedal, že na východe nič nie je? Je tu ďalší dôkaz, že minimálne v hudbe sa tam toho deje viac ako dosť. Projekt SORTA MAGORA, ktorý vznikol spoluprácou našej slovenskej Dryády a belgického producenta Deha, nám prináša album Nič.

Dryáda sa postarala o koncept, druh hudby, text a vokály, zatiaľ čo kompozíciu si zobral na starosti Deha. Celé to vzniklo v Opus Magnus Studio a vydali to Pest Production. Žánrovo sa pohybujú niekde na pomedzí troch metalových štýlov. Nájdete tam prvky black, doom, ale aj death metalu.

Samotnú nahrávku tvorí 40 minút ťaživej atmosféry skomponovaných do podoby jednej súvislej skladby.  Celkovo vyvoláva množstvo otáznikov, aký k nej zaujať postoj, ale najvýstižnejšie je to asi takto: Predstavte si emócie ako démonickú bytosť, ktorá ťažko zranená pod vplyvom vonkajších príčin už ďalej nevládze, občas v smrteľnom kŕči zvreští od bolesti. Vzápätí však znovu povstane chrliac zlobu na všetko naokolo a každého, kto sa jej postaví, zvrhne do priepasti. Nakoniec príde záverečné dejstvo, kde opäť spomaľuje a umiera so všetkým negatívnym vo vás.

O kompozíciu hudby i nahranie jednotlivých nástrojov spolu s vokálom sa postaral Deha. Ten sa venuje množstvu projektov, najviac v doom metale. V portfóliu má projekty aj z vôd black metalu, noise, drone, post rocku/metalu, ale nájdete tam dokonca aj hip hop. Vo svojom odbore sa pohybuje ako ryba vo vode a rozhodne vie, čo robí.  

Výnimkou nie je ani album Nič. V spolupráci s Dryádou uplietli na pozadí duševnej spovede a vnútornej bolesti, z ktorej sa všetci raz za čas potrebujeme vykričať, veľmi výživnú hudobnú spleť. Výsledok tejto kombinácie si určite nebudú chcieť dať ujsť fanúšikovia black či funeral doom metalu.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←