Ako znie Corey Taylor bez Slipknotu a Stone Sour? (recenzia)

Zdieľať

Existujú tri typy fanúšikov COREYHO TAYLORA. Buď zbožňujú Slipknot a často ani nevedia, že ich frontman má aj iný projekt. Alebo Slipknot nemusia, ale Stone Sour ich ušiam „šmakuje“. No a nakoniec je tu taká kategória, ktorej nie je Coreyho hlas cudzí na všetkých frontoch. Som si však takmer istá, že teraz pribudne už aj štvrtá a piata kategória, kde bude zahrnutá len jeho sólová tvorba alebo všetko dokopy. Keďže práve v týchto dňoch Corey konečne vydal toľko avizovaný album CMFT. A znie naozaj skvelo.

CMFT je skratka od Corey Motherfuckin Taylor, ako si zvykne Corey hovoriť. Ak ste milovníkom hlavne Coreyho čistej vokálnej polohy hlasu, potom si pri jeho sólovke jednoznačne prídete na svoje. Kde tu sa nájde aj scream, avšak najvýraznejšie je tam počuť čistotu. A, samozrejme, budete počuť aj veeeeľa akustickej gitary.

CMFT je totiž multižánrovka. Pri poriadnom započúvaní sa tu zachytíte prvky metalu a rocku (HWY 666, Halfway Down, Culture Head, Everybody Dies On My Birthday), ale kde tu aj pop (Black Eyes Blue, Kansas), punk (Samantha’s Gone, European Tour Bus Bathroom Song), ba dokonca country (HWY 666, Kansas), rap (CMFT Must Be Stopped) či čiastočne možno i jazz s blues (The Maria Fire). A je tu aj jeden slaďák (Home).

Napriek tomu, že ide o mix hudobných štýlov, ktorý sa Coreymu vraj nehodil ani ku Stone Sour, ani ku Slipknot, jednoznačne tam zachytíte aj nepatrné stopy jeho projektov. Hlavne vplyv Stone Sour, viaceré skladby by som si po hudobnej stránke vedela predstaviť ako súčasť ich repertoára.

Nie však po textovej stránke. Tá je totiž samostatnou kategóriou poskytujúcou hlbšiu sondu do Coreyho zmýšľania, keďže je prierezom rôznych období z jeho života. Niektoré skladby majú vraj texty, ktoré dával Taylor dokopy ešte niekedy v puberte.

Pri piesni Home nebolo ťažké uhádnuť, že práve tá je napísaná pre Aliciu Dove, Coreyho súčasnú manželku. Pre túto skladbu sa Corey vraj naučil sám hrať na piáne. A musím priznať, že je to naozaj silná vec. Hlavne emočne.

Textom ma zaujala Everybody Dies On My Birthday. Corey má totiž narodeniny 8. decembra. A práve 8. decembra zahynul napríklad Dimebag Darrel (Pantera; zomrel 8. decembra 2004), no i John Lennon (The Beatles; zomrel 8. decembra 1980). Takže by ma neprekvapilo, pokiaľ by Everybody Dies On My Birthday bola reakciou práve na niečo takéto.

Keď si zoberiem album ako celok, ide o veľmi energickú vec od prvého tónu až po posledný. Všetkých trinásť skladieb, ktoré obsahuje, je jedinečných a každá z nich má unikátne zloženie s rôznymi citeľnými vplyvmi. CMFT bude asi trošku menej znesiteľný pre tých, ktorí majú radi iba ,,tvrďáka“ Coreyho v Slipknote, ale nakoniec si k nej isto nájdete cestu.

Ide o výborný experiment, hoci niektoré jeho časti mi pri prvom posluchu zneli dosť zvláštne. Treba však byť otvorený novým možnostiam a poriadne do seba nasávať širšiu škálu Coreyho speváckeho/umeleckého potenciálu, než akú sme mali v ponuke doteraz.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←