Treba sa s The Karnsteins báť? (recenzia)

Zdieľať

Bratislavská horrorpunková partička THE KARNSTEINS bola počas roku 2023 nesmierne aktívna. Po tom, čo v polovici marca vydali koncertnú nahrávku 6​/​6​/​6 Live From The Crypt, prišlo len o pár dní neskôr nové EP Three Kings Of Terror a o pár mesiacov aj nový dlhohrajúci album Karpatské zlo. Takáto aktivita nemohla zostať nepovšimnutá ani v našej redakcii, a tak sme sa na dva zo spomenutých počinov pozreli bližšie.

Foto: The Karnsteins

Mini album Three Kings Of Terror vyšiel 30. marca 2023. Veselé kvarteto Karnsteinovcov – Harvey, Johann, Marc a Bruno – spolu so svojimi hosťkami na ňom vsadili do istej miery na koncepčnosť. Jadro albumu totiž tvoria tri skladby pomenované po hereckých velikánoch, alebo ako hovorí kapela, po kráľoch hororových filmov. Sú to Vincent Price, Peter Cushing a Christopher Lee. Úvodom je titulná Three Kings Of Terror a záverom Bllyddpaetwr.

EP ponúka poriadnu dávku punkovej energie v kombinácii so zaujímavými presahmi do iných rockových žánrov. Páči sa mi, že kapela vo veľkej miere stavia na melodike speváckych partov. Počuť to predovšetkým v Three Kings Of Terror a Bllyddpaetwr. Podkladový materiál, čo sa týka rytmiky aj harmónie, je niekde pestrý a veselý (Bllyddpaetwr, Christopher Lee), inde skôr priamočiary (Peter Cushing) a niekde tak trochu evokuje rockové klasiky minulých desaťročí (nemôžem si pomôcť, ale úvod Vincet Price znie naozaj ako Love Hurts po speede).

Celkovo je EP Three Kings Of Terror kapely The Karnsteins správne odviazané. Je priamočiare, ale dokáže upútať predovšetkým svojou energiou. Po hudobnej stránke vlastne ponúka všetko, čo správnemu punku stačí. Dokonca možno ešte o trochu viac. A ako bonus nesie v textoch zaujímavú tému.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Nie veľmi dlho po vydaní EP vyšiel bratislavským hororovým punkáčom dlhohrajúci album. Karpatské zlo prišlo na svet 27. augusta 2023. Tento album obsahuje až pätnásť nových skladieb a navyše je to prvé dielo kapely, ktoré je naspievané v rodnej slovenčine. O jednoduchý, ale veľmi milý obal albumu sa postarali Mirka Hudáková a Ján Coss. Okrem saxofonistky Niny a speváčky Jane Razor, ktoré hosťovali aj na EP, si na albume vokály zaspievali údajne ešte Vlado a Rado.

Podobne ako pri EP, aj tu nájdeme skladby, ktoré sú založené predovšetkým na melodike spevu. Je to napríklad Dom viselcov uprostred dediny, energické Karpatské zlo alebo Mesačný lúč. No naproti tomu mám pri piesňach Telgártsky masaker reťazovou pílou a Schúze nemrtvých pocit, že v určitých pasážach spev a hudobný podklad vôbec dokopy neladia. V piesni Modranský poltergeist sa otočí karta a trochu monotónnejšiemu spevu kontruje prepracovaná rytmika a vydarené gitarové party. Jediná skladba, ktorá bola pre mňa po každej stránke tak trochu nemastná-neslaná, je Vlkolak.

Hudobne je album skutočne rozmanitý. Veľmi pekný riff vložili The Karnsteins napríklad do piesne Keď ženy v chalupe trhali perie. Úsmevne pôsobia aj kratučké Skaza z lesa a Mäsový hrob. Sú ako vydarená paródia na grindcoreové „skladbičky“. Ale najviac kapele sedí svieža veselá nálada ako v piesni Tretí šarkan. Bol som spočiatku trochu sklamaný, že takáto skladba sa dostala na album len jedna.

No priznám sa, že napokon ma hudobným materiálom ešte viac než Tretí šarkan upútali iné dve skladby. Skoč na hrob, noc čo noc! a Zmáj sa od zvyšku albumu podstatne líšia. Cítiť z nich úplne iné motívy a atmosféru. No a popri všetkom menovanom sa na album dostali ešte aj dva covery. Jedným je Hamlet od formácie Znouzecnost a druhým I Am Dracula od Braňa Alexa.

Na to, že Karpatské zlo obsahuje až pätnásť skladieb, je skutočne rozmanité. Nájdu sa tu síce aj piesne, bez ktorých by sa poslucháč možno zaobišiel, ale väčšina skladieb je ozaj vydarených. Kapela má talent raz nimi vyjadriť punkovú energiu a inokedy podporiť atmosférou temnejšie texty. Okrem klasických rock n‘ rollových riffov dáva priestor aj zvukom klavíru a saxofónu, čo posúva celý album o ďalší krok za hranice všednosti. Treba vyzdvihnúť aj spevákovu prácu s melodikou, ktorá je v mnohých piesňach vyslovene nosná. A slovenčina je tiež posunom správnym smerom. Možno by som ale trochu zapracoval na frázovaní, nech sú aj pri speve krátke slabiky krátke.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←