Perly overené časom: Marec 2022

Zdieľať

V marci 2022 je veľmi ťažké vybrať, ktoré perly z toho kvanta oslávencov umiestniť na virtuálnu policu. Prichádza brutálny nával.

Neuveriteľné polstoročie od vydania jednej z mnohých perál skupiny DEEP PURPLE, ikonického a aj komerčne veľmi úspešného albumu Machine Head, si pripomenieme 25. marca 2022.

V poradí šiesty album kapely sa mal pôvodne nahrávať v kasíne vo švajčiarskom meste Montreaux. Skupina si od The Rolling Stones prenajala mobilné nahrávacie štúdio a do Montreaux dorazila pred koncertom Franka Zappu, na ktorý sa vybrali. Počas koncertu neznámy divák vystrelil do bambusového stropu svetlicu a vznikol požiar. Kasíno vyhorelo a kapela na poslednú chvíľu zachraňovala štúdio pristavené pri zadnom vchode.

Ako náhradné riešenie bolo zvolené nahrávanie v neďalekom divadle, to však museli po sťažnostiach na veľký hluk opustiť. Ešte predtým však stihli nahrať skladbu s pracovným názvom Pieseň č. 1. Roger Glover sa druhé ráno zobudil a vyslovil vetu Smoke On The Water na margo dymu po požiari nad jazerom. Gillan sa toho chytil a o chvíľu mal napísaný text dnes už legendárneho hitu.

Nakoniec sa celá zostava usídlila v Grand Hoteli, ktorý bol cez zimu nevyužívaný. Kapela tak mala netušené možnosti na hľadanie ideálneho zvuku. Nakoniec sa rozložili na križujúcich sa chodbách a na izolovanie stien a nástrojov použili rôzne hotelové matrace a závesy.

Okrem singlu Highway Star, ktorý sa dočkal mnohých cover verzií, treba spomenúť aj ďalší hit. Ten sa ale na album nedostal. Tým hitom je balada When A Blind Man Cries, použitá ako B strana singla Never Before.

Deep Purple – Machine Head:

 1. Highway Star
 2. Maybe I’m A Leo
 3. Pictures Of Home
 4. Never Before
 5. Smoke On The Water
 6. Lazy
 7. Space Truckin

Ďalším jubilantom je perla skupiny WHITESNAKE. Rovnomenný album, označovaný aj podľa roku vydania 1987alebo 87, oslavuje 31. marca 2022 tridsiatepiate výročie. Komerčne najúspešnejšia nahrávka Davida Coverdalea a jeho skupiny sa ale nerodila ľahko.

Nahrávanie najpredávanejšieho albumu Whitesnake sprevádzali problémy a rozchody. Coverdale sa už pred nahrávaním vyjadril, že ak album nebude úspešný (aj v USA), kapelu rozpustí. Najprv dostal David ťažký zápal dutín a podľa lekárov hrozilo, že už nikdy nebude môcť spievať. Po operácii mu bol naordinovaný polročný kľud. Potom prišiel nie príliš príjemný rozchod so Sykesom (okrem nahrávania gitár má aj výrazný podiel na komponovaní väčšiny skladieb).

Na nahrávke sa prvýkrát podieľajú Don Airey a Adrian Vandenberg. Album nemá slabé miesto. Čo skladba, to hit. Európski fanúšikovia mali oproti severoamerickým výhodu, že okrem iného (podľa kritikov lepšieho) poradia skladieb, mala európska verzia o dve piesne viac. Bonusom je hlavne hit Looking For Love. Celosvetovo sa predalo vyše šestnásť miliónov kópií.

Whitesnake – Whitesnake:

 1. Still Of The Night
 2. Bad Boys
 3. Give Me All Your Love
 4. Looking For Love
 5. Crying In The Rain
 6. Is This Love
 7. Straight For The Heart
 8. Don’t Turn Away
 9. Children Of The Night
 10. Here I Go Again
 11. You’re Gonna Break My Heart Again

V nadupanom marci 2022, konkrétne deviateho, si pripomenieme aj tridsiatepiate výročie od vydania albumu Wild Frontier. Touto nahrávkou gitarový génius GARY MOORE definitívne potvrdil svoje sólové ambície aj v komerčnej sfére. Venoval ho zosnulému exkolegovi z Thin Lizzy Philovi Lynottovi, ktorý zomrel rok predtým.

Zaujímavosťou je, že na celom albume sú použité programovateľné elektronické bicie. Nájdeme na nej množstvo hitov. Či už sú to covery Friday On My MindThe Loner, alebo autorské Over The Hills And Far AwayJohnny Boy.

Gary Moore – Wild Frontier:

 1. Over The Hills And Far Away
 2. Wild Frontier
 3. Take A Little Time
 4. The Loner
 5. Friday On My Mind
 6. Strangers In The Darkness
 7. Thunder Rising
 8. Johnny Boy

Pred súhrnom ostatných oslávencov si podrobnejšie pripomenieme ešte jedného. Tým je tretí album IRON MAIDEN Number Of The Beast. Okrúhlych štyridsať rokov oslávi 22. marca 2022. Je posledným s Cliveom Burrom za bicími a prvým s Bruceom Dickinsonom za mikrofónom.

V puritánskej Amerike, samozrejme, názov, obal albumu aj text titulnej skladby prekážal a manažment kapely symboliku geniálne využíval na promo rôznymi duchárskymi príbehmi z nahrávania. Na komponovaní sa už podieľal aj Dickinson, ale kvôli nevyjasneným zmluvným záväzkom s bývalou kapelou Samson nemohol byť ako autor uvedený. Veľa piesní skupina dodnes zaraďuje do koncertných setlistov. Celosvetovo sa predalo vyše dvadsať miliónov kópií.

Iron Maiden – Number Of The Beast:

 1. Invaders
 2. Children Of The Damned
 3. The Prisoner
 4. 22 Acacia Avenue
 5. The Number Of The Beast
 6. Run To TheHills
 7. Gangland
 8. Hallowed Be Thy Name

V marci ešte oslavujú:

Thin Lizzy – Shades Of A Blue Orphanage (50)

Quiet Riot – Quiet Riot (45) – debutový album

Foreigner – Foreigner (45) – debutový album

T. Rex – Dandy In The Underworld (45) – posledný album kapely

Iggy Pop – The Idiot (45) – debutový album

AC/DC – Let The Be Rock (45) – s hitom Whole Lotta Rosie

Asia – Asia (40) – debutový album s hitom Heat Of The Moment

Scorpions – Blackout (40)

U2 – The Joshua Tree (35) – prelomový album s množstvom hitov

Def Leppard – Adrenalize (30)

Bruce Springsteen – Human Touch (30)

Bruce Springsteen – Lucky Town (30)

U2 – Pop (25)

Aerosmith – Nine Lives (25)

Whitesnake – Restless Heart (25)

U.D.O. – Solid (25)

Queensryche – Hear In The Now Frontier (25)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←