Perly overené časom: Júl 2023

Zdieľať

V júli nájdeme na virtuálnej polici dve perly, každú z iného žánru. I keď ozaj špičkových kúskov je v tomto mesiaci viac, na policu sa všetky nezmestia.

Hneď prvá perla je ostrá ako britva. Debutový album dnes už thrashmetalovej legendy METALLICY Kill ’Em All oslávi 25. júla štyridsať rokov. Album možno považovať za historický počin a štart thrash metalu k širšiemu publiku.

Po podpise s nezávislým vydavateľstvom Megaforce Records bolo vydaných pätnásťtisíc kópií. Ale už na konci prvého turné sa predaje vyšplhali na šesťdesiattisíc kusov. Revolúcia sa mohla začať. Výzor a dravosť kapely kontrastovala s hairmetalovým imidžom vtedy slávnych skupín. Na nahrávke už figuruje Kirk Hammett, ktorý vystriedal vyhodeného Mustainea. Autorstvo v štyroch skladbách mu ale kapela priznala aj napriek tomu, že si Hammett sóla poupravoval. Väčšinu piesní skomponovala dvojica Hettfield – Ulrich. Iba inštrumentálna skladba (Anesthesia) – Pulling Teeth bola skomponovaná Cliffom Burtonom. Je to sólo, ktoré Cliff hral vtedy, keď ho Hettfield s Ulrichom prvýkrát videli.

Metallica vždy priznávala inšpiráciu v novej vlne britského heavy metalu (NWOBHM). Pridala štipku punku, hŕbu mladíckej surovosti a drzosti a nový štýl bol na svete. Aj keď ide o najslabšie predávaný album skupiny, celosvetovo sa predalo päť miliónov kópií. Skladby z tejto perly hráva kapela na koncertoch dodnes a rokmi, kumštom a skúsenosťami sú živé verzie lepšie ako albumové (napríklad Seek & Destroy).

Metallica – Kill‘ Em All:

 1. Hit The Lights
 2. The Four Horsemen
 3. Motorbreath
 4. Jump In The Fire
 5. (Anesthesia) – Pulling Teeth
 6. Whiplash
 7. Phantom Lord
 8. No Remose
 9. Seek & Destroy
 10. Metal Militia

Oslávencom z iného, tentokrát glamrockového (hairmetalového) súdka, je album skupiny CINDERELLA Long Cold Winter. Tridsaťpäť rokov oslavuje 5. júla. Druhú nahrávku kapely hodnotili kritici úplne odlišne. Niektorým vadil prílišný odklon od prvého albumu, iní ho za viac blues rocku chválili. Autorom všetkých skladieb (s výnimkou jednej v spoluautorstve) je gitarista a spevák s výrazným chrapľákom Tom Kiefer.

Album síce nedosiahol na komerčný úspech jednotky (3. vs. 10. v Billboarde), ale jednotlivé single, a nielen tie, mu pomohli ku zaradeniu medzi klasiky žánru. Zo štyroch oficiálnych singlov spomenieme hlavne prvé dva – Gypsy Road so zapamätateľnou gitarou a pomalú Don’t Know What You Got (Till It’s Gone), ktorá si nerobí hanbu medzi osemdesiatkovými rockovými slaďákmi.

Cinderella – Long Cold Winter:

 1. Bad Seamstress/Fallin’ Apart At The Seams
 2. Gypsy Road
 3. Don’t Know What You Got (Till It’s Gone)
 4. The Last Mile
 5. Second Wind
 6. Long Cold Winter
 7. If You Don’t Like It
 8. Comming Home
 9. Fire And Ice
 10. Take Me Back

V júli ešte oslavujú:

The Doors – Waiting For The Sun (55) – s hitom Hello, I Love You

Deep Purple – Shades Of Deep Purple (55) – debutový album s hitom Hush

Queen – Queen (50) – debutový album s hitmi Keep Yourself Alive a Liar

ZZ Top – Tres Hombres (50) – s hitom La Grange

Styx – Styx II (50)

Manowar – In Glory Ride (40)

Robert Plant – The Principle Of Moments (40) – s hitom Big Log

Asia – Alpha (40)

Joan Jett – Album (40)

Quiet Riot – Terrified (30)

U2 – Zooropa (30) – s hitom Numb

Deep Purple – The Battle Rages On… (30)

Vai – Sex & Religion (30)

Queensryche – Tribe (20)

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←