V apríli máme kuriozitu. Oslávencov z ostrovov s rovnakým výročím. Predstaviteľov novej vlny britského heavy metalu spolu so zakladateľom žánru. Štvorzáprah Saxon, Judas Priest, Iron Maiden a Black Sabbath svorne oslavujú so svojimi nahrávkami štyridsiate piate výročie.

My sme však na policu vybrali ešte o päť rokov staršie dielo legendy spoza oceánu. Tou legendou nie je nikto iný ako skupina AEROSMITH. Päťdesiat rokov oslávi 8. apríla album Toys In The Attic.
Tretia nahrávka bostonského kvinteta je zároveň treťou najpredávanejšou v histórii kapely. Ak by sme rátali len radové albumy, posunula by sa na druhé miesto pred výberovku Aerosmith’s Greatest Hits (1980). Predaje atakujú cifru desať miliónov.
Aerosmith na tomto albume prvýkrát komponovali skladby až v štúdiu. Na nahrávanie predchádzajúcich albumov prišli vždy s materiálom, ktorý chystali počas presunov z koncertu na koncert. Skupina už pôsobí dospelejšie a vyhranejšie. A, samozrejme, už si mohli dovoliť ozajstné drogy a nielen rôzne drvené tabletky. Ako vo svojej biografii píše Steven Tyler: „Drogy boli naše palivo.“ Spolu so stúpajúcimi úspechmi stúpala aj spotreba omamných látok.
Prvý singel Sweet Emotion vyšiel až mesiac po vydaní albumu a odštartoval raketové stúpanie predajov. Intro začína výnimočnou Hamiltonovou basovou linkou. Tyler sa pridá s balíčkom cukru. Že sa vám to zdá čudné? Áno, pomohli si, lebo v štúdiu sa nenachádzali rumbagule. A neopakovateľnosť dodávajú údery na vibraslap. Pri treťom údere ho Tyler zlomil a štvrtý úder je kvôli tomu neúplný. Na nahrávke to zostalo a je to tam počuť. V intre je taktiež použitý Peryho gitarový efekt – talk box. Na kompiláciu Aerosmith’s Greatest Hits bola, na škodu veci, použitá iná verzia skladby. Celé geniálne intro bolo odstránené a pieseň začína refrénom. Odstránené bolo aj sólo na konci skladby. Nahradil ho refrén. Táto upravená verzia bola použitá na prvé vydanie singla, na ďalších „pressoch“ už bola vrátená albumová verzia. Pri príležitosti vydania trojdiskovej kompilácie Pandora’s Box vznikol zaujímavý klip s introm, záverečným sólom aj vtipnou pointou.
V auguste prišiel druhý singel Walk This Way. Riff, ktorý spoznáte aj o polnoci, sa však k mainstreamovému publiku dostal až o jedenásť rokov neskôr vďaka historicky prvej kooperácii rockovej a rapovej skupiny. RUN DMC na koncertoch používali v slučke úvodný riff a dvaja z troch členov kapely netušili, od akej skupiny ani z akej piesne je to vystrihnuté. Nová verzia sa v rebríčkoch dostala na vyššie priečky ako originál. Stala sa prvou hip-hopovou skladbou v prvej päťke Billboardu (4. miesto) a najväčším hitom Run DMC.
Aerosmith – Toys In The Attic:
- Toys In The Attic
- Uncle Salty
- Adam’s Apple
- Walk This Way
- Big Ten Inch Record
- Sweet Emotions
- No More No More
- Round And Round
- You See Me Crying
V apríli ešte oslavujú:
Jethro Tull – Benefit (55)
Journey – Journey (50) – debutový album
Joe Cocker – Jamaica Say You Will (50)
Nazareth – Hair Of The Dog (50)
Saxon – Wheels Of Steel (45) – s rovnomenným hitom a hitom 747 (Strangers In The Night)
Judas Priest – British Steel (45) – s hitmi Breaking The Law a Living After Midnight
Iron Mailden – Iron Maiden (45) – debutový album
Black Sabbath – Heaven And Hell (45) – s rovnomenným hitom a hitmi Neon Knights a Children Of The Sea
Philip Lynott – Solo In Soho (45) – debutový sólový album
Alice Cooper – Flush The Fashion (45) – s hitom Clones (We’re All)
Sweet – Waters Edge (45)
Freddie Mercury – Mr. Bad Guy (40) – debutový sólový album s rovnomenným hitom a hitmi I Was Born To Love You a Living On My Own
Prince And The Revolution – Around The World In A Day (40)
Pretty Maids – Jump The Gun (35)
Green Day – 39/Smooth (35) – debutový album
Billy Idol – Charmed Life (35) – s hitmi Cradle Of Love a L.A. Woman
Blind Guardian – Imaginations From The Other Side (30)
Firehouse – 3 (30) – s hitom I Live My Life For You
Uriah Heep – Sea Of Light (30)
Status Quo – Famous In The Last Century (25)
Running Wild – Victory (25)
Black Label Society – Stronger Than Death (25)