Natvrdo s Makom: Metalové tričká z „háemka”

Zdieľať

Tento stĺpček neobsahuje kapelu, v ktorej hrá Johnny Depp. Ale aspoň som ju nikomu nesľuboval a ani som nevyberal vstupné, takže nulu nemám problém vrátiť. Reč bude o inom, hoci asi o rovnako slovenskom zvyku ako organizačné chyby na koncertoch. Konkrétne o povrchnosti, z ktorej sme v určitej miere vinní všetci. Vrátane istého plešúňa, čo píše tento text.

Občas vídavam ľudí v tričkách známych kapiel ako Metallica, The Ramones alebo Guns N’ Roses, pričom na pohľad vyzerajú ako všetko, len nie rockoví fanúšikovia. Sú to stereotypné tínedžerky alebo nižší manažéri, ktorí si chcú dať rebelské poobedia, a preto si na seba šupnú tričko Ride The Lightning. Z obchodu s lacnými handrami, nie z oficiálneho stánku s merchom, podotýkam.

Nič proti -násťročným dievčatám, ale pridali by sa k pokriku “Hey ho, let’s go!”? Vedia, prečo bol Appetite For Destruction tak úspešným debutovým albumom? Ak ste si povedali, že v tejto situácii som povrchným idiotom ja, máte pravdu. Hodnotiť ľudí podľa vzhľadu je absolútne grobianské a neúctivé. Kto som, preboha, volič konzervatívnych strán?

V skutočnosti však nehodnotím ľudí, ale postupné vyprázdňovanie významu a premenu kapely na značku. Kapitalizmus prirodzene “spracováva” veľké kapely a mení ich z hudobného telesa na značku, odpojenú od hudby. Z hudobnej legendy ostalo lacné tričko a desať sekúnd jedného hitu na sociálnych sieťach. Komodifikácia mena je rovnako povrchná ako moje hodnotenie tričiek. Veľkým kapelám sa to deje prirodzene, ľudia ako Martin Jakubec sa to snažia dosiahnuť nasilu.

Každopádne, priemyselnými značkami dnes sú, či chceme alebo nie, AC/DC alebo The Ramones. O pätnásť rokov sa k nim možno pridajú Slipknot alebo Korn. Tento proces (bohužiaľ) ťažko zastavíme, podobne ako snahu Martina Jakubca. Čo však môžeme skúsiť, je vytváranie nových hudobných legiend. Lebo povedzme si – je rok 2023 a najväčšie rockové mená sú stále kapely spred cca 25 rokov a viac.

Kedy ste sa naposledy hrabali v undergrounde a našli novú kapelu na nezávislom vydavateľstve? Ktoré hudobné teleso vo vašom meste a okolí je naživo najlepšie? Kedy ste si pri hudobnom hľadaní na YouTube alebo Spotify robili poznámky z toho, čo ste počuli a neskôr sa k nim vrátili?

Ak ste na tieto otázky odpovedali iba s problémami, buďte pokojní, nie ste ani ten excelovský kancelársky trúd v tričku Metallicy a nie ste ani Martin Jakubec. Máte pred sebou len prekážky, tak ako všetci, ktorí dnes chcú hľadať hudbu. Rockové rádiá na Slovensku vám radšej zahrajú 15x Linkin Park, než aby dali šancu mladej rockovej kapele – pretože sú produkt. Spotify pri metale z 90. rokov radšej skočí po Disturbed než po obskurnej genialite Fear Of God – lebo Spotify je produkt a alogritmus vládne nám všetkým. 

Preto si opakujme mantru – zlatý underground. Myslite naň, stretávajte sa s ním, hladkajte ho, rozprávajte sa s ním a on vám občas dá takú odmenu, ktorá vám rozžiari celý deň. Keď budete mať chuť na desať Linkin Parkov za hodinu alebo nosiť ľubovoľné tričko, v pohode – ale to z vás nerobí hudobných fanúšikov, iba konzumentov. Ak hudobní fanúšikovia ste, mali by ste si trošku zašpiniť ruky poctivým hrabaním sa v zemi. Nástroje na to máte, ale treba ich používať. Nič proti konzumentom, ale sú to presne tí ľudia, ktorých oklame algoritmus, Martin Jakubec alebo organizátori mysteriózne zrušeného koncertu.

Snažme sa nebyť povrchní, pre dobro nás všetkých. Alebo, hovoriac rečou nášho kmeňa… Buďme viac “Guerrilla Radio” a menej “Čabi Čabi Abu Dabi”.

Foto: pinterest.com

8 komentárov

 1. Absolútne famózny článok! Presne tieto slová mi znejú v hlave vždy, keď vidím tu spomínané skupiny ľudí, s otázkou: „K***a prečo?!? Kam sme sa to dostali?“.
  Čo keby sme my na protest začali nosiť obtiahnuté ružové tričká so znakom LV (nie..Levice nemyslím)? Vyzerali by sme podobne je****o ako tu menovaní v tričkách kapiel.
  Ďakujem za tento článok 🤘🏼

  • Dobrýr článok. . V Šuranoch je unerground pub „DOLE“, kde mávajú presne tieto začínajúce nové kepely .možnosť pedviesť sa pred publikom. Tak tam chrodievam a podporujem ich.

 2. Marián Michalíček on

  V Šuranoch existuje underground pub „DOLE“ ,kde mávajú koncerty presne takéto nové začínajúce kapely. Niekedy ide o HM inokedy punk. Chodievam tam a rád ich vždy podporím.

  • No nepoznám Linkin park ale dobrý Hard rock ,trash metal ,power metal vlastne kapely z 70,80 a ešte môžeme zahrnúť do toho aj 90 roky . Ale najlepšie a dá sa povedať najlepšie skladby vznikli keď hudobníci frčali na drogách, chlastu vtedy vznikali geniálne skladby . A čo sa týka dnešnej doby okolo metalu ide to dolu vodou ako aj celý svet . To je môj náhľad.

   • Cely ten tvoj komentar je rovnaka pliaga, ako pubertalne dievcata nosiace tricko Metallica. Tie reci boomerov o tom, ze len stara hudba spred 50 rokov je dobra je v dnesnej dobe na smiech. A naozaj neverim, ze si v zivote nepocul o Linkin Park.

 3. Tiez pozdravujem.Ja rad počúvam staré albumy z 90 tých rokov kapiel ako sú DISMEMBER,ENTOMBED,GRAVE,SARCOFAGO,BATHORY,DEICIDE…Je to underground???Ak nie tak potom aj ja podporujem tie milióny zarábajúce mašiny?Tak je mi to ľúto.Ale Metallica a AC/DC je tiež super.No ale ako píšeš tak asi raketový štart do undergroundu čaká ja Martina Jakubca.🤭🤭🤭😁😁😁

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←