Ako vyzerá Alaska hudobným okom Jakuba Tirču? (recenzia)

Zdieľať

Raz za čas sa narodí človek s neuveriteľným talentom. A raz za čas sa medzi takýmito ľuďmi nájde jeden, ktorý svoj talent rozvíja. Tvrdo pracuje a prerastá svoje vlastné hranice. Takýmto výnimočným človekom je v slovenský gitarista JAKUB TIRČO. Mnoho ľudí ho pozná ako usmiateho chalana z obľúbenej formácie Heľenine Oči. Tí, ktorí sa domácej rockovej a metalovej scéne venujú aktívnejšie, aj z kapely Ions. Ale na konci júla 2022 Jakub vydal po niekoľkých EP a singloch svoj dlhohrajúci sólový album Alaska. A ako inak – je to veľdielo.

Foto: Jakub Tirčo

Ako Jakub sám povedal, na tomto albume sa chcel zamerať výraznejšie na melodickosť gitár, no zároveň nechcel opomenúť prvky, ktoré pre neho hudbu robia zaujímavou na počúvanie. Núdza teda nie je o rôzne syntetizátorové zvuky, efekty, ambientné časti a, samozrejme, progresívne rytmické prvky.

Na albume nájdete deväť skladieb. Všetky sú inštrumentálne, ale garantujem vám, že spev vám nestihne chýbať ani v jednej. Aranžérsky a kompozične sú skladby tak plné rôznych zvukov, zmien a efektov, že poslucháč niekedy nevie, na čo sa skôr zamerať. A to neplatí len pri energických skladbách ako Aubade, Cocaine Lipstick, Horizontals či Hiraeth, ale aj pri melancholickejších kúskoch ako Saudade a Nocturne. V neposlednom rade treba vypichnúť pieseň The End Of All Things, kde na bicie Jakubovi zahosťoval Baard Kolstad z kapely Leprous.

Alaska je plná života, emócii a zmien. Alaska je práve ten jeden album, ktorý si môžete vypočuť aj ak chcete hudbu vnímať, aj ak ju chcete len nechať plynúť na pozadí vašej existencie. Alaska je jeden z mála inštrumentálnych albumov, ktorý dopočúvate na jeden hlt až dokonca a chcete ho hneď počuť znova. Alaska je Jakub Tirčo v tom najlepšom svetle.

HODNOTENIE

hodnotenie recenzia prorocker

Komentujte

DOČÍTAL SI SA AŽ SEM?

Páčil sa ti článok?

→Klikni a odmeň
nás pivom←